Menu Zavrieť

O krúžku

Akruálne informácie na jeseň 2021 – tento rok z kapacitných dôvodov otvárame len jednu krúžkovú skupinu pre škôlkarov prípadne prvákov do 6 rokov s jazdením na poníkovi a cvičením na veľkom koni. Krúžok pre školákov s intenzívnejším jazdením len na veľkých koňoch tento rok otvárať nebudeme :(.

Náplň krúžku spočíva vo výučbe základov ovládania poníka alebo koňa zo sedla, starostlivosti o všetky naše zvieratá a výučbe základov voltíže. Voltíž je jednoduchá gymnastika na konskom chrbte bez použitia sedla. Výučba prebieha hravou formou na veľkom koni (nie na poníkovi), ktorý má na sebe deku a madlá, ktorých sa dieťa môže držať. Výučba základov ovládania koňa prebieha na poníkovi v uzavretej kruhovej ohrade, v prípade školákov na veľkom koni. Školáci okrem ovládania koňa v kroku pracujú aj v kluse. Starostlivosť o zvieratá zahŕňa rozličné aktivity od ich kŕmenia, česania poníkov až po čistenie výbehov. Súčasťou krúžku je aj vysvetľovanie teórie prostredníctvom krátkych prednášok a diskusie s deťmi, počas ktorých preberáme rozličné témy ako sú napr. časti tela koňa, chody koňa, jazdecká výstroj, kŕmenie zvierat, ošetrovanie koní, život v stáde, vodenie či lonžovanie poníkov. Pripravené sú rozličné výtvarné a vzdelávacie aktivity, v ktorých si deti majú možnosť overiť a vyskúšať nadobudnuté poznatky.   

Náš krúžok nie je jazdeckým krúžkom – cieľom nie je naučiť dieťa jazdiť na koni!

Priebeh krúžku  

Počas krúžku každé dieťa jazdí buď na poníkovi alebo veľkom koni po dobu cca 15 min. Z časových dôvodov nerobí každé dieťa počas jedného krúžku aj voltíž a aj ovládanie koňa/poníka, ale striedajú sa každý týždeň – tzn. ak jeden týždeň robí dieťa voltíž, ďalší si skúša samostatné ovládanie koňa alebo poníka. Deti, ktoré nejazdia, sa zatiaľ venujú ostatným aktivitám a starostlivosti o naše zvieratá.

V prípade nepriaznivého počasia sa jazdí v stajni na poníkovi a pre ostatné deti máme prichystaný alternatívny program vo vyhrievanej klubovni a stajni (napr. starostlivosť o výstroj, viazanie konských uzlov, česanie poníkov v stajni, hry s konskou tematikou, vypracovávanie pracovných listov…).

Potrebná výbava

Jazdecká alebo cyklistická prilba, pevná obuv, gumáky, pršiplášť alebo nepremokavá bunda, náhradné veci na prezlečenie, dlhé nohavice na jazdenie, prezuvky do klubovne, podľa počasia čiapka/šiltovka. Na jeseň je ku koncu krúžku potrebné zabaliť aj teplé veci – zimnú bundu, šál, rukavice, teplé nohavice a teplé topánky (sme vonku takmer za každého počasia 🙂 ) Veci je možné nechať u nás v klubovni.

   Deti majú zabezpečený pitný režim (voda alebo teplý čaj na chladnejšie dni), je však vhodné im zabaliť menší olovrant.

Viac informácií na tel. č.: 0910 293 662 
alebo info@ponyranc.sk